Sports Digest: Οι Mariners σκοράρουν πέντε σερί για να κερδίσουν τους Admirals

ΧΑΚΙ

Οι Maine Mariners σημείωσαν πέντε συνεχόμενα γκολ καθοδόν για τη νίκη με 6-1 επί των Norfolk Admirals σε έναν αγώνα ECHL το Σάββατο στο Norfolk της Βιρτζίνια.

Ο Nick Master έσπασε την ισοπαλία 1-1 8:36 στην πρώτη περίοδο, με ασίστ από τους Mitchell Fossier και Marc-Olivier Duquette. Ο Ρέιντ Στέφανσον πρόσθεσε ένα γκολ αργότερα κατά τη διάρκεια της περιόδου, στη συνέχεια ο Νικ Τζέρμεϊν, ο Γκάμπριελ Τσικόιν και ο Πάτρικ Σι σκόραραν στο δεύτερο, καθώς ο Μέιν πήρε το επίκεντρο σε μια σειρά τριών αγώνων το Σαββατοκύριακο.

Ο Keltie Jeri-Leon σκόραρε δύο λεπτά στο παιχνίδι για τους Mariners. Ο Tag Bertuzzi ισοφάρισε σε 1:21 αργότερα.

Ο Κέιλ Μόρις είχε 18 αποκρούσεις για τη Νόρφολκ, ενώ ο Φρανσουά Μπρασάρ σταμάτησε 15 βολές για τη Μέιν.

Το Μέιν και το Νόρφολκ συναντιούνται ξανά στις 3:05 μ.μ. της Κυριακής. Η Νόρφολκ κέρδισε το βράδυ της Παρασκευής με 3-1.

NHL: Ο Zac Jones και ο Julien Gauthier σκόραραν με διαφορά 19 δευτερολέπτων στην τρίτη περίοδο, αφού ο τερματοφύλακας του Ντάλας, Jake Oettinger, έφυγε με τραυματισμό και οι New York Rangers κέρδισαν τους Stars με 6-3 στο Ντάλας.

Ο Βίνσεντ Τρότσεκ είχε δύο γκολ, συμπεριλαμβανομένου του τελευταίου της τρίτης περιόδου με τρία γκολ για τη Νέα Υόρκη και του τέταρτου εναντίον του Σκοτ ​​Γουέτζγουντ, ο οποίος αντικατέστησε τον Έτινγκερ στο δεύτερο.

Ο Nikita Kucherov έσπασε την ισοπαλία σε 56 δευτερόλεπτα απομένουν και η Tampa Bay Lightning κέρδισε τους San Jose Sharks με 4-3 στο San Jose της Καλιφόρνια.

Ο Brandon Montour σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης με 3:32 αριστερά και οι Florida Panthers κέρδισαν τους Ottawa Senators με 5-3 στο Sunrise της Φλόριντα.

ΜΠΑΣΚΕΤ

NBA: Ο Κέβιν Χούερτερ σημείωσε 27 πόντους, χτυπώντας επτά τρίποντα, για να βοηθήσει τους Σακραμέντο Κινγκς να κερδίσουν το πρώτο τους παιχνίδι στη σεζόν με τη νίκη με 119-113 επί των Μαϊάμι Χιτ στο Σακραμέντο της Καλιφόρνια.

Είναι η πρώτη νίκη για τον προπονητή των Κινγκς, Μάικ Μπράουν, ο οποίος προσλήφθηκε την περασμένη εκτός σεζόν. Οι Los Angles Lakers είναι η τελευταία ομάδα χωρίς νίκη στο ΝΒΑ.

ΜΠΕΙΖΜΠΟΛ

MLB: Ο τρίτος βασικός παίκτης του All Star Nolan Arenado δεν θα ασκήσει τη ρήτρα εξαίρεσης στο συμβόλαιό του με τους Cardinals, κρατώντας τον στο St. Louis μέχρι το τέλος της σεζόν του 2027, δήλωσε στο Associated Press άτομο που γνωρίζει την απόφασή του.

Ο Arenado είχε μέχρι πέντε ημέρες μετά το World Series για να αποφασίσει εάν θα εξαιρεθεί από τα υπόλοιπα πέντε χρόνια και τα 144 εκατομμύρια δολάρια στο συμβόλαιό του. Αρχικά υπέγραψε οκταετές συμβόλαιο 260 εκατομμυρίων δολαρίων με τους Colorado Rockies το 2019 προτού αποσταλεί στους πρωταθλητές NL Central, όπου πρόκειται να κερδίσει βασικό μισθό 35 εκατομμυρίων δολαρίων την επόμενη σεζόν.

ΑΓΩΝΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

ΣΕΙΡΑ NASCAR CUP: Ο Kyle Larson θα ξεκινήσει στην pole στον αγώνα της Κυριακής στο Martinsville Speedway.

Ο Λάρσον έκανε έναν γρήγορο γύρο με 96.078 μίλια την ώρα, οδηγώντας τον Chase Elliott στην κορυφή. Ο γύρος του Έλιοτ έφτασε στα 96,019 μίλια/ώρα, βάζοντας τους δύο τελευταίους πρωταθλητές της σειράς NASCAR Cup στην πρώτη σειρά για τον τελευταίο αγώνα προτού καθοριστεί το γήπεδο τεσσάρων οδηγών για το πρωτάθλημα.

Ο Έλιοτ παραμένει διεκδικητής για τον δεύτερο τίτλο του. Ο Λάρσον αποβάλλεται.

NASCAR XFINITY: Ο Τάι Γκιμπς έβγαλε τον συμπαίκτη Μπράντον Τζόουνς από το προβάδισμα στην τρίτη παράταση σε μια αμφιλεγόμενη νίκη που έκανε το κοινό του Μάρτινσβιλ Speedway να αποδοκιμάζει τον Γκιμπς.

Καθώς ο 20χρονος εγγονός του ιδιοκτήτη της ομάδας Τζο Γκιμπς περπατούσε προς τη λωρίδα της νίκης, οι οπαδοί φώναζαν «ευχαριστώ, παππού» για να χαλάσουν τη γιορτή.

Η νίκη οδήγησε τον Gibbs στον τελικό του πρωταθλήματος Xfinity Series της επόμενης εβδομάδας, όπου θα αγωνιστεί εναντίον τριών οδηγών της Chevrolet από την JR Motorsports. Αν ο Γκιμπς έμενε δεύτερος πίσω από τον Τζόουνς, η νίκη του Τζόουνς θα έβαζε δύο JGR Toyota στον τελικό του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, ο Τζόουνς απέτυχε να προκριθεί και ο Τζάστιν Αλγκάιερ πήρε την τέταρτη θέση για να ενώσει τους συμπαίκτες του Τζος Μπέρι και Νόα Γκράγκσον στον τελικό του νικητή του επόμενου Σαββάτου.

ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ: Ο Max Verstappen έφτασε πιο κοντά στην 14η νίκη-ρεκόρ της σεζόν της Formula 1, συγκρατώντας ένα ζευγάρι Mercedes και Μεξικανό αγαπημένο Sergio Perez για να διεκδικήσουν την pole για το Grand Prix της Πόλης του Μεξικού.

Ήταν ο έκτος pole της σεζόν για τον Verstappen, ο οποίος κέρδισε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στην F1 νωρίτερα αυτό το μήνα. Η Red Bull ολοκλήρωσε τον τίτλο των κατασκευαστών την περασμένη εβδομάδα.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ: Η Φούλαμ δεν κατάφερε να μετριάσει καμία από τις 24 προσπάθειές της στο τέρμα καθώς έμεινε στο 0-0 από την Έβερτον στην αγγλική Premier League.

• Η ισοφάριση του Ρούμπεν Νέβες στο δεύτερο ημίχρονο διέσωσε την ισοπαλία 1-1 για τη Γούλβερχαμπτον στο Μπρέντφορντ σε έναν αγώνα της αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ, στον οποίο ο επιθετικός Ντιέγκο Κόστα αποβλήθηκε με κεφαλιά.

• Ο Γκράχαμ Πότερ άντεξε μια επικίνδυνη επιστροφή στο Μπράιτον καθώς η πρώην ομάδα του κέρδισε την Τσέλσι με 4-1 και οι Μπλε έχασαν βαθμούς για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ.

• Ο αναπληρωματικός Ροντρίγκο Μπεντάνκουρ σκόραρε βαθιά στις καθυστερήσεις για την Τότεναμ για να ολοκληρώσει την επιστροφή από δύο γκολ κάτω και να νικήσει την Μπόρνμουθ με 3-2 στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ, τερματίζοντας ένα σερί δύο ήττων αγώνων.

• Η Λιντς τερμάτισε το σερί τεσσάρων ήττων της στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ νικώντας τη Λίβερπουλ με 2-1 χάρη στο γκολ του Κρισένσιο Σάμερβιλ στο 89ο λεπτό στο Άνφιλντ.

ΓΚΟΛΦ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Ο Τζόρνταν Σμιθ θα πάρει προβάδισμα δύο βολών στον τελευταίο γύρο του Masters της Πορτογαλίας στη Βιλαμούρα της Πορτογαλίας, αφού προηγήθηκε για τρίτη συνεχόμενη ημέρα.

Ο Άγγλος πυροβόλησε 9-κάτω από 62, αφού έκανε αετό στην 15η τρύπα par-4 και έκανε οκτώ πουλάκια για να πάει με ένα μόνο μπαμπούλα στο γήπεδο γκολφ Dom Pedro Victoria.

Ο Γκάβιν Γκριν από τη Μαλαισία, ο οποίος μοιράστηκε το προβάδισμα με τον Σμιθ να συνεχίζει την ημέρα, παραμένει ο πλησιέστερος κυνηγός του μετά τα 64 του.

ΤΕΝΙΣ

SWISS INDOOR: Ο Felix Auger-Aliassime επέκτεινε το τέλειο ρεκόρ καριέρας του ενάντια στον κορυφαίο Carlos Alcaraz για να κερδίσει με 6-3, 6-2 στους ημιτελικούς στη Βασιλεία της Ελβετίας.

Ο Auger-Aliassime χτύπησε με έναν νικητή σερβίς και θα επιδιώξει τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του στον τελικό της Κυριακής εναντίον ενός άλλου 19χρονου, του Holger Rune.

Ο Ρούν, ο οποίος βρίσκεται στο Νο. 25, αλλά δεν έχει ξεσπάσει στη Βασιλεία, προκρίθηκε στον τελικό αφού κέρδισε τον έκτο Ρομπέρτο ​​Μπαουτίστα Αγκούτ με 7-6 (1), 7-6 (6).

Χρησιμοποιήστε την παρακάτω φόρμα για να επαναφέρετε τον κωδικό πρόσβασής σας. Μόλις υποβάλετε το email του λογαριασμού σας, θα στείλουμε ένα email με έναν κωδικό επαναφοράς.