Penguins vs Flames – Σύνοψη παιχνιδιού NHL – 25 Οκτωβρίου 2022

ΚΑΛΓΚΑΡΥ, Αλμπέρτα — — Ο Nazem Kadri είχε δύο γκολ και μια ασίστ για να επεκτείνει το σερί πόντων του σε έξι αγώνες καθώς οι Calgary Flames κέρδισαν τους Pittsburgh Penguins με 4-1 το βράδυ της Τρίτης.

Ο Jonathan Huberdeau σημείωσε το πρώτο του γκολ στο Κάλγκαρι και ο Michael Stone σκόραρε επίσης καθώς οι Flames κέρδισαν το πέμπτο τους σε έξι παιχνίδια.

Από τότε που υπέγραψε επταετές συμβόλαιο 49 εκατομμυρίων δολαρίων με την Κάλγκαρι ως ελεύθερος, αφού βοήθησε το Κολοράντο να κερδίσει το Stanley Cup, ο Kadri Yas είχε μεγάλο αντίκτυπο στη νέα του ομάδα.

«Ήταν καλό, σίγουρα», είπε ο Κάντρι, ο οποίος οδηγεί την ομάδα με εννέα βαθμούς (τέσσερα γκολ, πέντε ασίστ). “Χάρη στα παιδιά, με έκαναν να νιώσω αρκετά ευπρόσδεκτος, το προσωπικό και όλοι στην πόλη του Κάλγκαρι. Είναι πάντα ωραίο να παίρνεις νίκες.”

Το σερί πόντων του είναι το τέταρτο μεγαλύτερο σε διάρκεια καριέρας στους Flames. Ο Μελ Μπρίτζμαν (1980-81) κατέχει το ρεκόρ με οκτώ, ενώ ο Φιλ Χάουσλι (1994-95) και ο Σεργκέι Μακάροφ (1989-90) έχουν επτά.

«Παίζει καλά», είπε ο Jonathan Huberdeau για τον πρωτάρη του. «Ένας τόσο καλός παίκτης, δουλεύει σκληρά και αυτό τον βοήθησε. Δημιουργεί πολλά πράγματα στον πάγο αμυντικά, επιθετικά και συνεχίζει να το κάνει.

Ο Evgeni Malkin (4-2-1) σημείωσε το μοναδικό γκολ για τους Penguins, οι οποίοι έχασαν συνεχόμενα παιχνίδια της κανονικής περιόδου στην Αλμπέρτα — 6-3 τη Δευτέρα εναντίον του Edmonton — αφού ξεκίνησαν τη σεζόν με βαθμούς στα πρώτα πέντε παιχνίδια.

Ο Σίντνεϊ Κρόσμπι, ο οποίος είχε 11 πόντους σε έξι αγώνες απόψε, κρίθηκε άχρηστος στην αναζήτηση της 900ης ασίστ στην καριέρα του.

Ο Τζέικομπ Μάρκστρομ του Κάλγκαρι, ο οποίος ελέγχθηκε δύο φορές στα πρώτα 18 λεπτά του αγώνα, τελείωσε με 32 στοπ και βελτιώθηκε σε 4-0-0.

Ο Κέισι ΝτεΣμιθ του Πίτσμπουργκ έκανε 31 αποκρούσεις και μείωσε σε 0-1-1.

Οι Flames έχτισαν προβάδισμα 2-0 και κράτησαν ένα πλεονέκτημα 20-2 στις βολές πριν οι Penguins απομακρυνθούν στα δύο τελευταία λεπτά της εναρκτήριας περιόδου, δημιουργώντας τέσσερις βολές στο τέρμα καθώς ο Malkin έστειλε ένα σουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

«Προφανώς ήξεραν ότι παίξαμε χθες το βράδυ (στο Έντμοντον)», είπε ο γκαρντ του Πίτσμπουργκ, Μπράιαν Ντυμουλέν. «Προσπαθούσαν να προσδιορίσουν τον βαρύ προληπτικό έλεγχο που έχουν».

Με τον Tristan Gerry να παίρνει το ρεπό μετά τον αγώνα του Έντμοντον, ο Smith πραγματοποίησε τέλεια ένα παιχνίδι χωρίς σκορ μέχρι που νικήθηκε από το 15ο του Κάλγκαρι. Η σέντρα του Andrew Mangiapane ανακατευθύνθηκε όμορφα από τον Kadri στο 14:11.

Ο Kadri πρόσθεσε το δεύτερο του παιχνίδι λιγότερο από τέσσερα λεπτά αργότερα σε ένα λάστιχο Penguins κοντά στη μπλε γραμμή Flames. Σκόραρε στην πάνω γωνία με ένα γκολ χωρίς βοήθεια.

«Καλή αρχή, ίσως τα καταφέραμε», είπε ο Kadri. «Βγήκαμε ζεστοί. Θα ήθελα να έχουμε μια καλύτερη δεύτερη περίοδο, αλλά ως επί το πλείστον κολλήσαμε σε αυτό, ξεκινήσαμε καλά και αυτό είναι σίγουρα ένα θετικό σημάδι.

Ο Χουμπερντό έκανε το 3-0 νωρίς στο δεύτερο. Το Πίτσμπουργκ αντέκρουσε με ένα power play του Μάλκιν στο 4:32.

Οι Penguins επικράτησαν με 20-4 το Calgary στη δεύτερη περίοδο, αλλά ο Stone σκόραρε σε λέι απ στις 11:20 και έκανε το 4-1.

«Μεγάλη δεύτερη περίοδος», είπε ο προπονητής των Φλέιμς Ντάριλ Σάτερ για τον Μάρκστρομ. «Χάσαμε μια ευκαιρία να σκοράρουμε, έχουν την ευκαιρία να σκοράρουν. Μάλλον το κράτησε ένα παιχνίδι με δύο γκολ.

ΠΡΩΤΟΜΠΟΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥΛΙΝ

Με τον Τζέισον Ζάκερ να έχει διαπραχθεί ενάντια στους Όιλερς και τον Τζέικ Γκουέντσελ (κορυφή) να μην είναι έτοιμος να επιστρέψει, ο εκλεκτός του πρώτου γύρου του 2019, ο Σαμ Πουλίν, 21 ετών, έκανε το ντεμπούτο του στο NHL με τους Penguins. Ο Pullin, ο οποίος κλήθηκε από την ομάδα AHL Wilkes-Barre/Scranton την Κυριακή, εστίασε σε μια γραμμή με τους Brock McGinn και Kasper Kapanen. Ήταν στο φύλλο αγώνα μερικές φορές. Ήταν στην περιοχή του πέναλτι για ένα τάκλιν όταν ο Χουμπερντό έκανε το 3-0. Λίγο αργότερα, βοήθησε να βάλει τον Malkin για το power-play γκολ για τον πρώτο του πόντο NHL.

“Νόμιζα ότι ο Sam έπαιξε καλά. Έφερε πολλή ενέργεια σε εμάς”, είπε ο προπονητής των Penguins, Mike Sullivan. “Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το πόσο μακριά έχει φτάσει και πώς εξελίσσεται το παιχνίδι του και κέρδισε την ευκαιρία να παίξει σε αυτό το παιχνίδι. απόψε. Νόμιζα ότι είχε ένα δυνατό παιχνίδι.