Müşteri değerini artırmaya yönelik teknolojiye öncelik vermesine rağmen, şirketler artan müşteri beklentileri ile mücadele edecek

SİNGAPUR, 26 Ekim 2022 /PRNewswire/ — Forrester’ın (Nasdaq: FORR) 2023 raporuna göre Asya Pasifik (APAC) Bugün yayınlanan tahminler, jeopolitik sürtüşme, küresel ekonomik baskılar ve pandemi sonrası zorluklar, APAC işletmelerini 2023’te teknoloji yatırımlarına öncelik vermeye zorlayacak. Ancak müşterilerin ve vatandaşların yaşamlarını iyileştirmek için teknoloji odaklı çözümleri benimsemesine rağmen, çok kanallı deneyimler ve çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yükümlülükleri etrafında artan müşteri beklentilerine ayak uydurun.

Forrester logosu (PRNewsfoto/Forrester)

APAC firmaları büyümeyi hızlandırmak için küresel çözümlere olan bağımlılıklarını azaltan fırsatlara yatırım yaparak bölgesel odaklarını keskinleştirecekler. Örneğin, 2023’te sınır ötesi ticareti genişletmek, dijital endüstriyel platformlara yatırım yapmak ve yeni teknolojilerden yararlanmak büyümenin yeni itici güçleri olacak.

Forrester’ın Tahminler raporları, teknoloji ve yenilik, müşteri deneyimi, ticaret ve ESG dahil olmak üzere çeşitli konu ve sektörlerin dinamiklerini ve eğilimlerini analiz eder. Bu içgörüler, Forrester’ın gelecek yıl için cesur taleplerini özetleyerek iş ve teknoloji liderlerinin köşeyi dönüp önümüzdeki yıl gelişmek için rekabet avantajı kazanmalarına yardımcı oluyor.

Forrester’ın 2023 APAC tahminlerinden öne çıkanlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Bölgesel sınır ötesi ticaret %20 büyüyecek. Bölgedeki merkezi ekonomiler, Çin, Hindistanve Güneydoğu Asya, modern ödeme ağlarını kucaklar. RCEP anlaşması (Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık) ulusal sınırlar arasındaki ticareti daha da artıracaktır. Buna ek olarak, modern sınır ötesi ödeme ağları, bölgenin hala ödeme altyapısı olarak kullandığı 50 yıllık SWIFT sisteminin yerini almaya hazırlanıyor.

  • Bölgede dijital endüstriyel platformların kullanımı %30 artacak. Platform benimsemeyi yüksek bir öncelik olarak gören APAC’daki iş ve teknoloji liderleri arasında, %43’ü sektöre özel bulut çözümleri kullanıyor. Bölgenin imalat, inşaat, kamu hizmetleri ve diğer endüstriyel işletmeleri şu anda küresel sanayi sektörünün %45’ini oluşturmaktadır. Bu firmalar, sürdürülebilir müşteri değeri sağlamak için dijital endüstriyel platformlar aracılığıyla endüstri bulutunun benimsenmesine öncülük edecek.

  • Süreç zekası, başarısız robotik süreç otomasyonu (RPA) programlarının %20’sini canlandıracak. APAC’deki çoğu büyük firma son beş yılda RPA’yı benimsemiş olsa da, birçoğu otomatikleştirmek için yüksek değerli süreçleri belirlemekte zorlanıyor. APAC’ın küresel süreç istihbaratı pazarının %11’ini oluşturmasıyla, 2023 yılına kadar bölgedeki beş firmadan biri, durmuş veya düz RPA programlarını canlandırmak için süreç istihbaratı çözümlerini benimseyecek.

  • Beş yeni çok kanallı programdan dördü başarısız olacaktır. Pandemi kapanmasının ardından şirketler kaliteyi artırmak için kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerine yeniden öncelik veriyor. Ancak, bu çabaların çoğunun sessiz doğası, kanallar arasında gerçek zamanlı, bağlantılı ve kişiselleştirilmiş hizmetler için müşteri talebini karşılayamayan bağlantısız girişimlerle sonuçlanacaktır.

  • APAC’daki en az 50 firma, beşi ciddi düzenleyici para cezalarıyla karşı karşıya kalacak şekilde, performatif ESG çabaları için cezalandırılacak. Değer temelli tüketiciler, şirketleri ESG çabalarına alenen taahhütte bulunmaya zorluyor, ancak hızlı hareket etme baskısı, bazılarının eylemlerini yanlış beyan etmesine veya abartmasına neden olacak. İhlal edenler cezalandırılabilir 10 milyon ABD doları APAC düzenleyicileri ABD ve Avrupalı ​​meslektaşlarının ayak izlerini takip edip yeşil yıkamayı yıktıkça daha fazla.

“Bölge, küresel ekonomik gerilemenin etkileriyle başa çıkmaya çalışırken, bölgesel olarak ticaret ve teknoloji stratejilerine her zamankinden daha fazla odaklanan bir APAC’ın ortaya çıktığını göreceğiz” dedi. Ashutosh Sharma, Forrester’da Başkan Yardımcısı ve Araştırma Direktörü. “Küresel çözümlere olan bağımlılığı azaltmak, bölgedeki büyümeyi sağlamanın anahtarı olacak. İşletmeler, müşterilerin, çalışanların ve vatandaşların yaşamlarını iyileştirmek için teknoloji odaklı çözümlerin benimsenmesini hızlandırmaya odaklanmalı.”

Kaynaklar:

  • Forrester’ın 2023 Asya Pasifik Tahminleri kılavuzunu indirin.

  • Bloglar, canlı etkinlik ayrıntıları ve ek bilgiler için Forrester’ın Asya Pasifik Tahminler merkezini ziyaret edin.

  • Analistlerin önümüzdeki yıl için bu kritik dinamikleri ortaya çıkaracağı Forrester Teknoloji ve Yenilik APAC Forumuna katılmak için kaydolun.

Forrester hakkında

Forrester (Nasdaq: FORR) dünyadaki en etkili araştırma ve danışmanlık firmalarından biridir. Teknoloji, müşteri deneyimi, dijital, pazarlama, satış ve ürün fonksiyonlarındaki liderlerin büyümeyi hızlandırmak için müşteri takıntısını kullanmalarına yardımcı oluyoruz. Forrester’ın tescilli araştırmaları, danışmanlığı ve etkinlikleri sayesinde, dünyanın dört bir yanından liderler iş yerinde cesur olma, değişime yön verme ve müşterileri yönetim, strateji ve operasyonlarının merkezine koyma yetkisine sahiptir. Benzersiz içgörülerimiz, dünya çapında 700.000’den fazla tüketici, iş dünyası lideri ve teknoloji lideriyle yapılan yıllık anketlere dayanmaktadır; Forrester Wave™ değerlendirmeleri dahil titiz ve nesnel araştırma yöntemleri; 70 milyon gerçek zamanlı geri bildirim oyu; ve müşterilerimizin ortak bilgeliği.

KAYNAK

Leave a Comment