Ποδόσφαιρο κοριτσιών: Ο Νορθ υστερεί σε PKs – Medford News, Καιρός, Αθλητισμός, Έκτακτες ειδήσεις

ΤΙΓΚΑΡΝΤ — Ο Νορθ Μέντφορντ πέρασε την απόσταση, και μετά μερικοί, κατά τη διάρκεια του αγώνα πλέι οφ του πρώτου γύρου Class 6A του Σαββάτου το απόγευμα, αλλά δυστυχώς εμφανίστηκε ντροπαλός σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου κοριτσιών που αποφασίστηκε με πέναλτι.

Ο Tigard, ο Νο. 12 σπόρος, μετέτρεψε και τα πέντε από τα πέναλτι του για να νικήσει το Νο. 21 Black Tornado με 5-3 σε αυτό το τμήμα και να εξασφαλίσει μια νίκη 1-0 που προώθησε τους Tigers στον δεύτερο γύρο. Οι ομάδες είχαν παίξει 100 λεπτά χωρίς σκορ, συμπεριλαμβανομένων δύο περιόδων παράτασης των 10 λεπτών, πριν αποφασίσουν το αποτέλεσμα από το σημείο.

«Ήταν πολύ έντονο», είπε ο προπονητής του North Medford, Morgan Barry. «Μακάρι να είχαμε βγει από την άλλη πλευρά, αλλά τα πράγματα συμβαίνουν. Έπαιξαν πολύ καλά. Εμφανίστηκαν από το πρώτο λεπτό και έπαιξαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αν πρόκειται να βγείτε έξω, αυτός είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος για να το κάνετε».

Ο Tigard κέρδισε την εκτίναξη του νομίσματος και επέλεξε να πάει πρώτος στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Brycelin Endrikat και ο Payton Miller έφτασαν ο καθένας από ένα γκολ για τους Tigers, οι οποίοι ακολούθησαν ένα τέλειο 3-for-3 πριν ο Black Tornado χάσει την τρίτη βολή τους.

Μετά από μια μετατροπή του Tigard που έκανε το 4-2, η Claire Holcomb σκόραρε στο PK της, αλλά η North Medford δεν έφτασε ποτέ στην πέμπτη σουτέρ Olivia Boger αφού οι Tigers (7-3-5) το έκλεισαν με πέμπτο συνεχόμενο σκορ.

Οι Tornado (7-5-3) είχαν αρκετές καλές ευκαιρίες για να σπάσουν το αδιάφορο παιχνίδι με τις βολές των Isabella Driskell, Alisa Wisdom και Boger, αλλά καμία δεν μπόρεσε να χτυπήσει το στόχο σε έναν αμυντικό αγώνα.

BEAVERTON 1, SOUTH MEDFORD 0: Στο Beaverton, ο τερματοφύλακας του South Medford, Eve Lynx, πέτυχε οκτώ μεγάλες αποκρούσεις, αλλά ο Beaverton κατάφερε να βάλει το μοναδικό γκολ του αγώνα με 13 λεπτά να απομένουν για να διεκδικήσει το πρώτο πλέι οφ της κατηγορίας 6A.

Οι Lynx είχαν σταματήσει σε ένα ελεύθερο λάκτισμα από 35 γιάρδες, αλλά οι 20οί Πάνθηρες (9-5-2) δεν μπόρεσαν να πάρουν πλήρη απόσταση και η μπάλα γύρισε πριν η Roxanne Rundle καταφέρει να χτυπήσει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπρουκ Φέρμπανκς και ο Τάιλερ Χάμσον είχαν ο καθένας ευκαιρίες για γκολ εναντίον των Νο. 13 Beavers (8-5-2) σε ένα κλειστό παιχνίδι που έπαιξε κυρίως κοντά στη μεσαία γραμμή.

SPRINGFIELD 2, ASHLAND 0: Στο Σπρίνγκφιλντ, ο Άσλαντ έμεινε χωρίς σκορ για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα δρόμου, καθώς οι Γκρίζλις έριξαν το φινάλε της κανονικής τους σεζόν και τερμάτισαν τέταρτοι στο Midwestern League.

Οι Γκρίζλις (8-2-1, 3-2-1 MWL) έπεσαν πίσω με 1-0 σε λιγότερο από πέντε λεπτά και είδαν τους Μίλερς (9-5-1, 4-2) να διπλασιάζουν το προβάδισμα στο 19ο λεπτό.

Ο τερματοφύλακας της Ashland Esme Barnes ολοκλήρωσε με οκτώ αποκρούσεις.

Η Άσλαντ μπόρεσε να προκριθεί στα πλέι οφ της πολιτείας 5Α ως νούμερο 4 λόγω της κατάταξης της κρατικής ισχύος και θα φιλοξενήσει το Σίλβερτον για να ανοίξει τα πλέι οφ την Τετάρτη.

ΘΟΥΡΣΤΟΝ 6, ΚΡΑΤΗΡΟΣ 1: Στο Central Point, η ανώτερη ομάδα του Crater, Annie Idiart, πέτυχε ένα drop kick από τον τερματοφύλακα Addison Vranes και σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης έξι λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Thurston ανέλαβε από εκεί στην ήττα στο Midwestern League που έληξε τη σεζόν.

Οι Comets (4-9-1, 1-5 MWL) έπεσαν μόλις 2-1 στο ημίχρονο, αλλά ο Thurston (12-2, 6-0) σημείωσε τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για να απομακρυνθεί και να τελειώσει μια αήττητη εκστρατεία MWL .

EAGLE POINT 0, CHURCHILL 0, ισόπαλοι: Στο Eagle Point, ο ανώτερος τερματοφύλακας Jillyann Cope Huntley έκανε δύο ποιοτικές αποκρούσεις και ο ανώτερος σέντερ Raegan Hussey έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να κρατήσει το Eagle Point ανέπαφο στο φινάλε της σεζόν.

Η Alyssa Ortega δημιούργησε μια καλή ευκαιρία για τους Eagles (2-6-2, 0-5-1 MWL) με ένα σουτ 15 γιάρδων που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Churchill, ενώ ο Shelby Tilley δημιούργησε άλλη μια καλή ευκαιρία μετά από κόρνερ εναντίον οι Lancers (2-12-1, 1-4-1).

Η Olivia Boger του North Medford, η οποία φάνηκε να έχει κεφαλιά την μπάλα προς τα πάνω νωρίτερα αυτή τη σεζόν, δημιούργησε μερικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Black Tornado δεν κατάφερε να μετατρέψει τον κανονισμό και έχασε με 5-3 στα πέναλτι στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της πολιτείας 6A. [Andy Atkinson / Mail Tribune]