Ο Sully λέει: Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να κερδίζουμε παιχνίδια

Οι Penguins έκαναν πολλά καλά πράγματα κόντρα στη Βοστώνη την Τρίτη, αλλά δεν ήταν αρκετά για να πάρουν δύο βαθμούς. Αντίθετα, κέρδισαν ένα στην ήττα με 6-5 στην παράταση.

Σίντνεϊ Κρόσμπι άνοιξε το σκορ μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά το παιχνίδι πριν οι Bruins πετύχουν ένα ζευγάρι γκολ για να προηγηθούν με 2-1 στην ανάπαυλα. Στη συνέχεια, οι Penguins είχαν μια εκπληκτική δεύτερη περίοδο, σκοράροντας τέσσερις αναπάντητες Yevgeny Malkin, Τζος Άρτσιμπαλντ, Μπράιαν Ραστ και Ρίτσαρντ Ράκελπου έδιωξε τον αρχικό τερματοφύλακα Linus Ullmark από τα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι Bruins απάντησαν με τέσσερα δικά τους αναπάντητα γκολ. Ο Taylor Hall σημείωσε ένα drive με 1:17 να απομένει για τον κανονισμό. Αφού οι Penguins απέτυχαν να μετατρέψουν το παιχνίδι 4 εναντίον 3 στην παράταση, ο Hampus Lindholm σκόραρε τον νικητή του αγώνα (μετά από ασίστ σε κάθε ένα από τα τρία προηγούμενα γκολ της ομάδας του) για να σφραγίσει τη νίκη της επιστροφής.

Οι Penguins είναι τώρα 0-4-1 στα πέντε τελευταία τους, βελτιώνοντας συνολικά σε 4-4-2. Ο επικεφαλής προπονητής Μάικ Σάλιβαν είπε τις σκέψεις του μετά τον αγώνα πριν η ομάδα πετάξει στο Μπάφαλο. Θα παίξουν το δεύτερο ημίχρονο με τους Sabers το βράδυ της Τετάρτης στο KeyBank Center.

Σχετικά με το τι δεν κράτησε τους Penguins από το να σταματήσουν το παιχνίδι όταν προηγήθηκαν με τρία και προηγήθηκαν δύο γκολ στο τρίτο: “Είναι πολλά πράγματα. Αλλά στο τέλος της ημέρας, πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να κερδίζουμε παιχνίδια. Όταν είσαι μπροστά με δύο γκολ στο τρίτο παιχνίδι, είσαι σε καλή θέση για να κερδίσεις. Είχαμε ευκαιρίες να κερδίσουμε και δεν τις εκμεταλλευτήκαμε».

Για το πώς μπορούν να προστατεύσουν καλύτερα τους δυνητικούς πελάτες: “Πρέπει να αμυνόμαστε καλύτερα. Πρέπει να λαμβάνουμε καλύτερες αποφάσεις με το παγκάρι. Μπορούμε να παίξουμε ένα παιχνίδι που μας προετοιμάζει για επιτυχία, αλλά πρέπει απλώς να τρέξουμε καλύτερα το παιχνίδι. Πολλά από αυτά είναι Απλώς οι υπολογισμοί σας για να ρισκάρετε, φροντίζοντας να παραμένετε στην κορυφή. Δεν χρειάζεται να παράγετε πράγματα που δεν υπάρχουν. Κάντε τις ομάδες να παίζουν από γραμμή σε γραμμή γκολ, τέτοια πράγματα. Απλώς μαθαίνετε να νίκη.”

Για το πώς ορισμένοι παίκτες μίλησαν για την αίσθηση ότι δεν έκαναν αρκετά καλή δουλειά για να βοηθήσουν σε αυτό: “Δεν συνειδητοποίησα καθόλου πίσω από τον πάγκο ότι ήμασταν πρώτοι. Νόμιζα ότι παίζαμε στα πόδια μας, είχαμε ώρα ζώνης, είχαμε μερικά βλέμματα στη ζώνη. Δεν μας άρεσε, μας άρεσε” Να μην πάρεις κανένα είδος ώρας ζώνης ή να πάρεις ευκαιρίες για γκολ. Δεν ήταν θέμα να παίξουμε όλη την τρίτη περίοδο. Δεν το ένιωσα καθόλου. Νόμιζα ότι χαλάσαμε μερικές φορές και κατέληξε στο το πίσω μέρος του διχτυού μας».

Για το πώς ορισμένοι παίκτες ανέφεραν ότι ο κίνδυνος είναι πολύ υψηλός και πώς να τον αποτρέψετε πριν γίνει μεγαλύτερο πρόβλημα: “Αυτή τη στιγμή, μαθαίνουμε με τον δύσκολο τρόπο. Εάν πρόκειται να γίνουμε η ομάδα που θέλουμε να είμαστε, δεν μπορούμε να νικήσουμε τους εαυτούς μας. Και ο ευκολότερος τρόπος για να νικήσουμε τον εαυτό μας είναι να μην φροντίσουμε για τον ξωτικό στα κρίσιμα περιοχές του παγοδρομίου, ξέρετε; Συγκεκριμένα, μέσα και γύρω από τις μπλε γραμμές , και στις δύο πλευρές του. Αυτή είναι μια τόσο σημαντική περιοχή του παγοδρομίου. Εάν δεν πάρετε σωστές αποφάσεις εκεί, εάν δεν πάρετε Φροντίστε το ξωτικό, εκεί τροφοδοτείτε το μεταβατικό παιχνίδι του αντιπάλου σας. Και είναι δύσκολο για την ομάδα σας να μπει σε οποιοδήποτε είδος αμυντικής στάσης. Άρα αυτός είναι ένας πολύ σημαντικός τομέας του παγοδρόμιο και δεν νομίζω ότι Το κάναμε αυτό στο γήπεδο και πρέπει να είμαστε αρκετά συνεπείς για να κερδίσουμε αγώνες χόκεϊ. Αυτός είναι ένας τομέας όπου νομίζω ότι πρέπει να γίνουμε καλύτεροι ως ομάδα.

Σχετικά με την προσέγγισή του στο παιχνίδι δύναμης στην παράταση και το παιχνίδι δύναμης γενικά, καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει μεγάλη ζώνη άνεσης όταν οι Πιγκουίνοι έχουν το πλεονέκτημα του άνδρα: “Ναι, προσπαθούμε να φέρουμε αυτά τα παιδιά στην ίδια σελίδα. Είναι πολύ ικανά παιδιά όταν είναι στα καλύτερά τους. Νομίζω ότι είναι ένας από τους καλύτερους στο πρωτάθλημα. Νομίζω ότι απλώς ήμασταν σποραδικοί. Είχαμε στιγμές, που ήμασταν αρκετά καλοί. Όταν πας 4 εναντίον 3 στην παράταση, προφανώς θέλεις να σκοράρουν και να κερδίσουν για σένα. Δεν νομίζω ότι ήμασταν στα καλύτερά μας, αλλά είπαμε ότι, είχαμε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για σκοράρισμα, αλλά δεν το κάναμε. Επομένως, πρέπει να δουλέψουμε μαζί τους. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε μαζί τους και να βεβαιωθούμε ότι κάνουμε ό,τι μπορούμε ως προπονητής προσωπικό για να προετοιμάσει αυτά τα παιδιά για την επιτυχία».