Οι Gophers φροντίζουν τις επιχειρήσεις, σαρώνουν το Μίσιγκαν

ΜΙΝΕΑΠΟΛΗ — Η Νο. 9 ομάδα βόλεϊ των Μινεσότα Γκόλντεν Γκόφερς νίκησε τους Μίτσιγκαν Γούλβερινς σε τρία σετ με 25-21, 25-20, 25-22.

Taylor Landfair οδήγησε τη Μινεσότα με 20 σκοτώσεις Κάρτερ Μπουθ μέτρησε 11 σκοτώσεις με τέσσερα μπλοκ. CC McGraw βηματίστηκε στο πίσω γήπεδο με 17 ανασκαφές.

Ως ομάδα, η Μινεσότα (14-7, 9-4 Big Ten) χτύπησε το 0,310 με 46 kills, πέντε μπλοκ, 49 σκάψιμο και δύο άσσους. Το Michigan (14-9, 5-8 Big Ten) χτύπησε 0,200 με 42 kills, ένα ομαδικό υψηλό τρία μπλοκ, 46 σκάψιμο και πέντε άσους.

Ο Μάιος Περτόφσκι οδήγησε το Μίσιγκαν με 10 φόνους.

Ορισμός ανάλυσης:
Σετ 1: Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες στους πρώτους 18 πόντους πριν από δύο άσους και ένα kill έφερε τους Wolverines με 12-9. Οι Gophers θα απαντούσαν με ένα σερί 6-1 για να προηγηθούν με 15-13 στο τάιμ άουτ. Σκοτώνει με Κάρτερ Μπουθ και Μέλανι Σαφμάστερ εκτός από ένα ζευγάρι μπλοκ, ο Μπουθ βοήθησε τη Μινεσότα στην εκτίναξη. Οι U’s συνέχισαν το δυνατό τους παιχνίδι μετά το διάλειμμα μέσων, σκοράροντας τέσσερα από τα επόμενα πέντε για να ανέβουν με 19-14. Δολοφονία με Taylor Landfair και άλλα δύο από τον Μπουθ έδωσαν στους γηπεδούχους το προβάδισμα στο σετ. Οι Wolverines δεν πλησίασαν περισσότερο από τρεις στο υπόλοιπο της διαδρομής καθώς η Μινεσότα πήρε το πρώτο σετ με 25-21. Ο Landfair είχε επτά σκοτώσεις, ο Booth είχε τέσσερις και Τζένα Βενάας ήταν τρεις.

Σετ 2: Μίτσιγκαν και Μινεσότα μοίρασαν τους πρώτους οκτώ πόντους πριν το σερί 5-1 από τους Γκόφερς έδωσε στους γηπεδούχους τη νίκη με 9-5. Μέλανι Σαφμάστερ μέτρησε έναν άσο ενώ ο Landfair σημείωσε ένα σερί. Το Μίσιγκαν μείωσε το προβάδισμα στο μισό σε 9-7 πριν το μπλοκ Άρικα Ντέιβις και Landfair και σκοτώστε με Λόρεν Κρόουλ 12-7 των U’s, αναγκάζοντας ένα τάιμ άουτ στο Μίσιγκαν. Οι Kills από τον Davis και τον Crowl βοήθησαν τους Gophers να ανέβουν κατά επτά στο 15-8 πριν οι Wolverines επανέλθουν. Το Μίσιγκαν θα πήγαινε σε ένα σερί 8-1 για να μειώσει το προβάδισμα της Μινεσότα σε έναν βαθμό στο 17-16. Πήραν ένα ζευγάρι άσσους, μια τριάδα σκοτών και ένα ζευγάρι λάθη της Μινεσότα στο ριπή. Ένα ζευγάρι λάθη στο Michigan και ένα kill από τον Landfair βοήθησαν τους Gophers να επιστρέψουν εντός τριών στο 20-17. Οι Gophers ανέβηκαν με 22-18 πριν το Μίσιγκαν καλέσει το τελευταίο του τάιμ άουτ. Οι Wolverines δεν πλησίασαν περισσότερο από τρεις στο υπόλοιπο της διαδρομής στο 23-20 πριν ο Booth ολοκληρώσει το σετ με δύο kills. Η Μινεσότα έκλεισε το σετ με νίκη με 25-20 και ανέβηκε με 2-0. Οι Gophers πέτυχαν 0,296 στο δεύτερο σετ σε σύγκριση με το 0,161 του UM. Ο Landfair οδήγησε την ομάδα με τέσσερις σκοτώσεις στο πλαίσιο.

Σετ 3: Το Μίσιγκαν βγήκε καυτό από τις πύλες στο τρίτο σετ, σημειώνοντας πέντε από τους πρώτους έξι πόντους και ανέβηκε με 5-1. Οι Gophers αντέδρασαν, μετρώντας έξι από τα επόμενα επτά για να πάρουν το πρώτο τους προβάδισμα στο σετ. Οι Booth, Landfair και Shaftmaster είχαν σκοτώσεις κατά τη διάρκεια του τρεξίματος, ενώ ο Booth και ο Shaftmaster συνδυάστηκαν για ένα μπλοκ. Ο UM σημείωσε τα επόμενα τρία για να ανέβει 9-7 σε ένα ζευγάρι kills και ένα μπλοκ. Οι Wolverines διατήρησαν το προβάδισμα εντός δύο ή τριών πόντων μέχρι το 14-11 πριν η Minnesota κάνει την κίνησή της. Τέσσερις σερί σκοτώσεις από τον Landfair έβαλαν τους Gophers στη μία με 15-14, οδηγώντας σε τάιμ άουτ μέσων. Η Μπουθ μέτρησε ένα σκοτωμένο για να ανεβάσει την ομάδα της κατά δύο πριν το σερί 3-1 της UM ισοφάρισε στο 17. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ισοπαλίες και είχαν προβάδισμα ενός πόντου στο 20-20 όταν ένα λάθος σερβίς του Μίτσιγκαν και ένα σκοτωμένο από τον Landfair έκαναν το “U” 22-20, αναγκάζοντας ένα τάιμ άουτ των Wolverines. Ένα άλλο σκοτωμένο από τη δευτεροετή φοιτήτρια της κόκκινης φανέλας έφερε τους γηπεδούχους με 23-20 πριν δύο πόντοι UM μειώσουν το προβάδισμα σε έναν. Ένα σερβίς λάθος του Μίσιγκαν και ένα σκοτωμένο από τον Μπουθ τελείωσαν το σετ, 25-22, και το ματς, 3-0, για τη Μινεσότα.

ΕΠΟΜΕΝΟ: Η Μινεσότα (14-7, 9-4 Big Ten) αντιμετωπίζει το Illinois (11-12, 6-7 Big Ten) στο δρόμο την Κυριακή στις 13:00. Το B1G+ θα παρέχει κάλυψη ροής.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα:
– Η Μινεσότα προχωρά στο 61-16 όλων των εποχών απέναντι στο Μίσιγκαν, έχοντας κερδίσει 12 από τα 14 τελευταία της σειράς.
CC McGraw (17) μέτρησε την 97η καριέρα της 10+ εξόρμησης, συμπεριλαμβανομένης της 12ης της σεζόν. Τώρα έχει ανέβει στα 1.796 για την καριέρα της, μόλις 74 πίσω από την Dalianliz Rosado για την τρίτη στις δάφνες της Μινεσότα.
-Ήταν το πέμπτο παιχνίδι 15+ της McGraw στη σεζόν και το 57ο στην καριέρα της.
– Η Taylor Landfair (20) είχε διψήφιο αριθμό σκοτών για 21η φορά αυτή τη σεζόν και 39η στην καριέρα της. Είναι μία από τις δύο παίκτριες του Power Five στη χώρα που σκοράρει με διψήφιο αριθμό σε κάθε παιχνίδι.
-Ήταν το τέταρτο παιχνίδι 20+ της Landfair της χρονιάς και το έκτο της καριέρας της.

Κάρτερ Μπουθ δημοσίευσε τον δεύτερο αγώνα 10+ kill της χρονιάς.
– Οι Gophers (.310) ξεπέρασαν τα 0.300 για 10η φορά αυτή τη σεζόν σε 21 αγώνες.

Ρέιτσελ Κίλκελι συγκέντρωσε 10 digs, το τρίτο της παιχνίδι 10+ dig το 2022 και δεύτερο στη σειρά.