Οι Eagles παίζουν τους Grizzlies και τους Bobcats

Η Eastern Washington θα επιστρέψει στο Reese Court αυτή την εβδομάδα για δύο παιχνίδια back-to-back. Η Ανατολή θα ανοίξει εναντίον της Μοντάνα την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου στις 18:00 Ώρα Ειρηνικού. Οι Eagles θα αναμετρηθούν με τη Montana State την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου στις 6 μ.μ

τελευταία φορά
Η Eastern Washington ήταν εκτός έδρας στα δύο τελευταία παιχνίδια της, έχασε 2-3 από τη Βόρεια Αριζόνα (25-20, 16-25, 25-23, 21, 25, 9:15) και 0-3 από το Βόρειο Κολοράντο (19- 25, 16 -25, 9-25).

Ενάντια στη NAU, Άλις Ράντκε οδήγησε τους Eagles με 24 συνολικά σκοτώσεις. Η Radke είχε επίσης τρία δικά της μπλοκ στο παιχνίδι. Sadie Bacon συγκέντρωσε 13 σκοτώσεις τη νύχτα με έναν άσο. Ρενάτα Λόπες Μοράλες βρισκόταν ακριβώς πίσω από τον Μπέικον με εννέα σκοτώσεις καθώς είχε και εννέα ανασκαφές. Λίντσεϊ Ράσελ έγραψε 45 ασίστ και οδήγησε την Ανατολή με δύο άσσους.

Ενάντια στο UNC, ο Radke οδήγησε ξανά τους Eagles με επτά σκοτώσεις. Λόπες Μοράλες και Σέιτζ Μπρούσταντ ίσο με έξι σκοτώνει ο καθένας. Το κύριο αξιοθέατο της Keala και ο Μπέικον είχε έναν άσο μέσα στη νύχτα.

Προσκοπισμός Αετών
Οι Eagles έχουν ρεκόρ συνεδρίων 3-5 με συνολικό ρεκόρ 8-12. Η Eastern βρίσκεται σε σερί δύο ήττων στα επόμενα δύο παιχνίδια της. Η ανατολική Ουάσιγκτον κατατάσσεται επί του παρόντος στην έβδομη θέση στο Big Sky.

Για την παράβαση του Eagles, Σέιτζ Μπρούσταντ είναι δεύτερος στο Big Sky Conference σε σκορ με 322,5 και έχει μέσο όρο 4,24 πόντους ανά σετ. Η Μπρούσταντ κατατάσσεται επίσης στην τρίτη θέση σε άσους σερβίς και σκοτώνει καθώς έχει κατά μέσο όρο 0,41 άσσους ανά σετ και 3,62 σκοτώσεις.

Λίντσεϊ Ράσελ κατατάσσεται στην έκτη θέση στο Big Sky με 9,52 ασίστ ανά σετ μέσο όρο. Ο Ράσελ έχει συγκεντρώσει 52,0 πόντους και 18 χτυπήματα στα 75 σετ που έπαιξε.

στην άμυνα, ΜακΚένα Κόλινς οδηγεί στην Ανατολή με 252 ανασκαφές και μέσο όρο 3,32 ανά σετ. Ο Brustad δεν υστερεί πολύ με 164 σκάψιμο και μέσο όρο 2,16 ανά σετ.

Άλις Ράντκε σε πολλές κατηγορίες σε όλους τους τομείς προηγείται η ανατολή. Η Radke σημείωσε 249,5 πόντους στα 76 σετ της, επιτρέποντας κατά μέσο όρο 3,28 πόντους ανά σετ. Σε συνδυασμό, έχει κατά μέσο όρο 2,88 σκοτώσεις ανά σετ για συνολικά 219 σκοτώσεις.

Σκάουτινγκ Γκρίζλις
Τη σεζόν, οι Γκρίζλις βελτίωσαν το ρεκόρ συνεδρίων τους σε 5-4 με συνολικό ρεκόρ 12-9. Η Μοντάνα κερδίζει το Αϊντάχο Στέιτ με 3-0 (25-11, 25-20, 25-21). Οι Grizzlies βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην πέμπτη θέση στο Big Sky.

Η Paige Clark προηγείται της Montana σε σκοτώσεις (277), με μέσο όρο 3,79 ανά σετ. Προηγείται επίσης στο σκοράρισμα με 326, με μέσο όρο 4,47 ανά σετ. Ο Clark έχει συλλέξει επίσης 85 ανασκαφές, με μέσο όρο 1,16 ανά σετ. Η Sarina Moreno οδηγεί την ομάδα της με 313 και έχει μέσο όρο 4,49 ανά σετ.

Η Ανατολική Ουάσιγκτον είναι συνολικά 40-44 απέναντι στη Μοντάνα, 26-15 απέναντι στους Γκρίζλις στο Ράις Κορτ. Η Eastern έχασε το τελευταίο της παιχνίδι ενάντια στη Μοντάνα με 0-3 τον Νοέμβριο του 2021.

Scouting Bobcats
Το Montana State θα είναι στο δρόμο για τα επόμενα δύο παιχνίδια καθώς κάνει μια στάση στο Αϊντάχο πριν παίξει με την Eastern. Οι Bobcats έχουν συνολικό ρεκόρ σεζόν 8-13 με ρεκόρ Big Sky 4-5.

Έπεσαν στους Wildcats με 1-3 στον τελευταίο τους αγώνα με την Weber State. Επικεφαλής της πολιτείας της Μοντάνα ήταν ο Τζόρνταν Ράντικ με 15 σκοτώσεις, η Kyra Thompson με 13 και ο Jordyn Klein με εννέα. Η Audrey Hofer προηγήθηκε με 43 ασίστ ενώ πήρε και έναν άσο.

Στη σεζόν, η Emma Pence οδηγεί την ομάδα της με 206,5 πόντους, ενώ έχει μέσο όρο 2,87 ανά σετ. Ο Πενς έχει συγκεντρώσει 154 σκοτώσεις και είναι κατά μέσο όρο 2,14 ανά σετ.

Διατηρούν προβάδισμα 53-27 στη σειρά σεζόν της Ανατολής απέναντι στην πολιτεία της Μοντάνα, ενώ το προβάδισμα 32-8 είναι στο Rice Court. Οι Eagles έπαιξαν με τους Bobcats πριν από ένα μήνα στο Bozeman, χάνοντας 0-3. Άλις Ράντκε οδήγησε την ομάδα με 15 σκοτώσεις και Λίντσεϊ Ράσελ κατέγραψε double-double το 2008, με 29 ασίστ και 10 κλεψίματα.

Χώρος στάθμευσης
Με τον αγώνα ποδοσφαίρου της Ανατολικής Ουάσιγκτον το Σάββατο (29 Οκτωβρίου), όλοι οι οπαδοί του Eagle που θα παρακολουθήσουν τον αγώνα βόλεϊ της Παρασκευής το βράδυ θα πρέπει να σταθμεύσουν. P16 ή P3. Τα οχήματα σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή θα ρυμουλκούνται μετά τις 6 μ.μ. της Παρασκευής. Οι θαυμαστές μπορούν επίσης να σταθμεύουν στο δρόμο μετά τις 5 μ.μ.

Επόμενο
Μετά τη φιλοξενία της πολιτείας Montana και Montana, οι Eagles θα είναι στο δρόμο για να αντιμετωπίσουν το Idaho State και το Weber State. Το πρώτο παιχνίδι στο Pocatello είναι την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου στις 6:00 μ.μ. PT. Το δεύτερο παιχνίδι στο Όγκντεν θα γίνει το Σάββατο 5 Νοεμβρίου στις 6 μ.μ