Οι πιγκουίνοι ταξιδεύουν στην Πολιτεία του Ιλινόις για μεγάλη κλίση MVFC

Η ομάδα ποδοσφαίρου Youngstown State πραγματοποιεί το δεύτερο ταξίδι της στο Ιλινόις αυτή τη σεζόν, όταν οι Penguins αντιμετωπίζουν το Illinois αυτό το Σάββατο στο Normal του Ιλινόις. Η έναρξη του αγώνα στο Hancock Stadium έχει οριστεί για τις 3:00 μ.μ. ανατολική/2:00 μ.μ. Κεντρική ώρα. Το παιχνίδι είναι διαθέσιμο ζωντανά σε ESPN+, WBCB TV, WKBN 570 AM και iHeartRadio.
Οι Penguins (5-3 συνολικά, 3-2 MVFC) κέρδισαν την τρίτη σερί νίκη τους, νικώντας τη Νότια Ντακότα με 45-24 το περασμένο Σάββατο στο Stambaugh Stadium. Το YSU σημείωσε 38 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, συμπεριλαμβανομένων τεσσάρων touchdowns στο δεύτερο τέταρτο για να ανοίξει το παιχνίδι. Προηγούμενος με 17-10, το YSU σημείωσε τρία TD σε λιγότερο από πέντε λεπτά για να πάρει τον έλεγχο.
Οι ομάδες αντάλλαξαν touchdowns και field goal στους αγώνες που άνοιξαν 15:11. Το YSU προηγήθηκε με 7-0 σε μια διαδρομή δύο γιάρδων Jaleel McLaughlin πριν τα Κογιότ ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Αργά στο πρώτο τρίμηνο, Κολτ ΜακΦάντεν σημείωσε έκρηξη σε ένα γκολ στα 52 γιαρδάκια, αλλά και πάλι το USD ισοφάρισε το παιχνίδι.
Οι Guins προηγήθηκαν με 17-10 όταν Μιτς Ντέιβιντσον πέταξε άλλη μια πάσα 42 γιάρδων touchdown Μπράις Όλιβερ. Το σερί TD μιας γιάρδας του Davidson ώθησε το πλεονέκτημα στο 24-10 και μόλις 35 δευτερόλεπτα αργότερα, Μπράντον Σεράνος Το πρώτο touchdown στην καριέρα του έκανε το πλεονέκτημα 31-10. Μόλις 23 δευτερόλεπτα απομένουν για το ημίχρονο, ο ΜακΛάφλιν σκόραρε σε μια διαδρομή τριών γιάρδων για να τελειώσει ένα εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο από το YSU.
Το μόνο σκορ των Πιγκουίνων στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα πέρασμα 19 γιάρδων από τον Ντέιβιντσον στον Όλιβερ για τη δεύτερη σύνδεση τους στο touchdown του αγώνα. Ο Ντέιβιντσον είχε ένα κορυφαίο στην καριέρα του τρεις πάσες touchdown στη νίκη.
Το Illinois State (5-3, 3-2) απέρριψε μια απόφαση 24-7 στη North Dakota State στο Fargodome το περασμένο Σάββατο. Οι Redbirds προηγήθηκαν με 7-0 έναντι των Bison μόνο για να δουν την NDSU να σκοράρει τους τελευταίους 24 πόντους του διαγωνισμού.
Στο πρώτο τέταρτο, ο Zack Annexstad συνδέθηκε με τον Daniel Sobkowicz για ένα σκορ 13 γιάρδων. Ωστόσο, η NDSU απάντησε και έδωσε στον διαγωνισμό ένα πέρασμα 20 γιάρδων από τον Cam Miller στον Hunter Luepke. Λίγο πριν από το ημίχρονο, οι Bison πέτυχαν ένα γκολ 29 υάρδων για να πάρουν το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα. Η NDSU πρόσθεσε τρεξίματα από τους Miller και Cole Payton για το τελικό περιθώριο.
Αυτό είναι το πρώτο ταξίδι του YSU στο Normal από τον Νοέμβριο του 2018. Η τελευταία συνάντηση στη σειρά ήταν μια νίκη με 21-3 Penguins τον Νοέμβριο του 2019.

Τελευταίο Timeout: 45 YSU, 24 USD
Οι Penguins πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους, νικώντας τη Νότια Ντακότα με 45-24 το περασμένο Σάββατο στο Stambaugh Stadium. Το YSU σημείωσε 38 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, συμπεριλαμβανομένων τεσσάρων touchdowns στο δεύτερο τέταρτο για να ανοίξει το παιχνίδι. Προηγούμενος με 17-10, το YSU σημείωσε τρία TD σε λιγότερο από πέντε λεπτά για να πάρει τον έλεγχο.

Μετακινείται προς τα πάνω στα γραφήματα
ΤΒ Jaleel McLaughlin κατατάσσεται στην τέταρτη θέση στην ιστορία του NCAA σε 7.760 γιάρδες σε 1.179 φέροντες (6,6 ανά βιασύνη) και 75 touchdowns σε 53 αγώνες. Είναι ο ενεργός ηγέτης του NCAA σε προσπάθειες, touchdowns και γιάρδες. Τώρα απέχει μόλις 35 γιάρδες από το να περάσει στην τρίτη θέση όλων των εποχών.
Σε 25 αγώνες στο YSU, έχει ορμήσει για 3.012 γιάρδες (120,5 γιάρδες ανά παιχνίδι μέσος όρος) και σκόραρε 27 TD. Έχει ορμήσει για περισσότερα από 100 γιάρδες σε 18 από τους τελευταίους 23 διαγωνισμούς του στο YSU, συμπεριλαμβανομένων έξι από τους επτά αυτή τη σεζόν. Σε 28 αγώνες στη Notre Dame, είχε 24 εξόδους στα 100 μέτρα. Σε 52 αγώνες, έχει ξεπεράσει το όριο των 100 γιάρδων σε 41 περιπτώσεις.

NCAA Career Rushing Yards Leaders

1. Nate Kmic (Mount Union | 2005-08) 8.074
2. Danny Woodhead (Chadron State | 2004-07) 7.962
3. Levell Coppage (Wis.-Whitewater | 2008-11) 7.795
4. Jaleel McLaughlin (YSU/ND Ohio | 2018-22) 7.760

Ο Davidson αναμειγνύεται στη μίζα
Junior QB Μιτς Ντέιβιντσον έχει οδηγήσει τους Penguins σε τουλάχιστον 28 πόντους σε κάθε ένα από τα τέσσερα ξεκινήματα του.
Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του ως βασικός, ήταν 55-από-107 για 966 γιάρδες και επτά touchdown.
Την περασμένη εβδομάδα κόντρα στη Νότια Ντακότα, σημείωσε προσωπικό καλύτερο με τρεις πάσες touchdown στη νίκη.
Στο πρώτο του ξεκίνημα στην καριέρα του εναντίον της Βόρειας Ντακότα στις 9 Οκτωβρίου, ολοκλήρωσε 21 από τις 32 πάσες για 280 γιάρδες και δύο touchdown. Τα 280 γιάρδες που πέρασαν ήταν τα περισσότερα σε ένα παιχνίδι από ένα YSU QB από τότε που ο Μοντγκόμερι ΒανΓόρντερ έριξε για ένα σχολικό ρεκόρ 418 γιάρδες στο Δυτικό Ιλινόις στις 29 Σεπτεμβρίου 2018.

ΜακΦάντεν εκρηκτικό λάκτισμα
PK Κολτ ΜακΦάντεν έχει μπει στα γκολ από την έναρξη του παιχνιδιού του Missouri Valley Football Conference.
Ο ΜακΦάντεν έχει σκορ 10 στα 11 σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος, αφού πέτυχε ένα γκολ 52 γιάρδων στη νίκη επί της Νότιας Ντακότα. Ήταν το πρώτο γκολ πεδίας άνω των 50 γιάρδων από τους Penguins από τον Σεπτέμβριο του 2003.
Στο προηγούμενο παιχνίδι, το γκολ των 42 γιάρδων του στο buzzer βοήθησε τους Penguins να κερδίσουν 28-27 στο Western Illinois. Ο ΜακΦάντεν ανακηρύχθηκε Παίκτης της Εβδομάδας στις Ειδικές Ομάδες του MVFC μετά τον αγώνα.

Όλιβερ Κορυφαίος στόχος
WR Μπράις Όλιβερ υπήρξε σημαντικός παραγωγός touchdown για τον Guins κατά τη διάρκεια της καριέρας του στο Youngstown State.
Σε 17 παιχνίδια που παίχτηκαν στο YSU, ο Oliver έχει 65 δεξιώσεις για 880 γιάρδες και 15 touchdown. Είναι ένας από τους μόλις εννέα παίκτες στην ιστορία του σχολείου με 15 δεξιώσεις touchdown καριέρας.
Αυτή τη σεζόν, έχει 41 αλιεύματα για 617 γιάρδες και επτά touchdown. Στους τρεις τελευταίους αγώνες, έχει 429 γιάρδες σε 26 αλιεύματα και πέντε σκορ.

Ο Rushton προσθέτει 1-2 punch
Ενώ Jaleel McLaughlin έχουν συλλέξει αριθμούς βιντεοπαιχνιδιών, Σύρετε τον Ράστον προέκυψε για να δώσει στους Guins μια εξαιρετική γροθιά 1-2 στο τρέξιμο πίσω.
Στα δύο τελευταία παιχνίδια του, ο Ράστον έχει κουβαλήσει την μπάλα 25 φορές για 143 γιάρδες και δύο touchdown. Στο Δυτικό Ιλινόις, είχε κορυφαία καριέρα 14 φέρες και 78 γιάρδες.
Μπαίνοντας στον διαγωνισμό της 15ης Οκτωβρίου ενάντια στην Πολιτεία της Ιντιάνα, δεν είχε ακόμη πετύχει ένα βιαστικό touchdown στη μακρά καριέρα του στο YSU. Έχει ένα βιαστικό touchdown σε κάθε ένα από τα δύο τελευταία παιχνίδια.
Φέτος, έχει 305 γιάρδες σε 61 φέρει. Μπαίνοντας στη φετινή σεζόν, είχε 18 προσπάθειες για 63 γιάρδες. Ο Ράστον δεν έπαιξε κόντρα στη Νότια Ντακότα.

Ο Wudke παίρνει τιμή MVFC
ΤΟΥ Dylan Wudke ονομάστηκε αμυντικός παίκτης της εβδομάδας στο Missouri Valley Football Conference για την απόδοσή του εναντίον της Νότιας Ντακότα.
Ο Wudke είχε πέντε σόλο στάσεις και δύο τσουβάλια στη νίκη καθώς η αμυντική μονάδα περιόρισε τα κογιότ σε μόλις 56 γιάρδες ορμώντας με 30 φέρουσες.
Στα τέλη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο σάκος του Wudke, το χτύπημα του Wudke στη γραμμή των 44 γιάρδων με 2:49 απομένουν βοήθησαν να δημιουργηθεί το νοκ άουτ του αγώνα καθώς ο Guinene σκόραρε μόλις 19 δευτερόλεπτα απομένουν για το ημίχρονο για να πάρει το 38-10. οδηγω.
Αυτή τη σεζόν, έχει συνολικά 31 τάκλιν, συμπεριλαμβανομένων των συνολικών κορυφαίων ομάδων σε TFL (11), σάκους (πέντε) και εξαναγκασμένα τάκλιν (δύο).

Ο Trowers ανεβαίνει
Ο κορυφαίος τάκλερ για τους Penguins είναι ο κόρνερ Τζόρνταν Τράουερς.
Ο Τρόουερς είναι βασικός της πρώτης χρονιάς και οδηγεί την ομάδα με 46 τάκλιν, συμπεριλαμβανομένων 34 σόλο στάσεων. Μπαίνοντας στην καμπάνια του 2022, ο Τρόουερς είχε παίξει σε δύο παιχνίδια καριέρας και δεν κατέγραψε κανένα τάκλιν.
Οι Τρόουερς έκαναν δυνατή προσπάθεια στη νίκη επί της Νότιας Ντακότα το περασμένο Σάββατο. Είχε τέσσερα τάκλιν, όλα σόλο, και κατέγραψε την πρώτη αποβολή της καριέρας του στο YSU στο παιχνίδι.

Ο McLaughlin δεύτερος στο FCS
ΤΒ Jaleel McLaughlin κατατάσσεται δεύτερη στο FCS σε rushing yards ανά παιχνίδι με μέσο όρο 147,8 ανά αγώνα. Έχει κλειδωθεί σε έναν αγώνα με τον Jaden Shirden της Monmouth, ο οποίος είναι τώρα στο 151,7 ανά διαγωνισμό. Σε εννέα παιχνίδια, ο Shirden έχει 1.365 γιάρδες ενώ ο McLaughlin έχει 1.182 έως οκτώ.
Σε πέντε διαγωνισμούς MVFC, ο McLaughlin έχει ορμήσει για 814 γιάρδες (ένα εντυπωσιακό 162,8 ανά παιχνίδι). Είχε έναν προσωπικό-YSU-καλύτερο 32 νικητές έναντι της Πολιτείας Ιντιάνα και του Δυτικού Ιλινόις.