Η Tormenta ταξιδεύει σε γνώριμους αντιπάλους για τον ημιτελικό της League One

Η South Georgia Tormenta FC είναι φρέσκια από την πρώτη της εντός έδρας νίκη στα πλέι οφ στον πρώτο της αγώνα πλέι οφ.

Η Tormenta FC θα έχει την ευκαιρία της όταν ταξιδέψει στο Greenville, SC για να αντιμετωπίσει την Greenville Triumph στους ημιτελικούς των πλέι οφ USL1 απόψε στις 7:30.

Η Triumph συγκαταλέγεται μεταξύ των καλύτερων ομάδων του πρωταθλήματος από την έναρξη του παιχνιδιού το 2019, τερματίζοντας όχι χαμηλότερα από την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Το 2020, η Greenville ήταν η κορυφαία ομάδα στην κανονική περίοδο και κέρδισε τον τίτλο και εκείνη τη χρονιά.

“Η Greenville Triumph ήταν μία από τις δύο κορυφαίες ομάδες στο USL1 από την έναρξή της. Είναι το χρυσό πρότυπο”, δήλωσε ο επικεφαλής προπονητής της Tormenta Ian Cameron μετά τη νίκη στον προημιτελικό την περασμένη εβδομάδα. “Πηγαίνουμε στο λάκκο των λιονταριών. Θα πάω σε έναν εξαιρετικά ταλαντούχο όμιλο με έναν εξαιρετικό προπονητή, αλλά με αυτόν τον όμιλο όλα είναι δυνατά και κοιτάμε τις πιθανότητες μας.

Ο αμυντικός Τζος Φελπς ήταν ο πρώτος επαγγελματίας παίκτης της Τορμέντα που υπέγραψε το 2018 και είναι στον σύλλογο από το 2016, όταν ήταν ημι-επαγγελματική ομάδα. Είπε ότι ήταν ανακούφιση που επιτέλους μπήκα στα πλέι οφ.

«Νομίζω ότι όλα αυτά τα χρόνια είχαμε τα εργαλεία στη ζώνη μας για να φτάσουμε στα πλέι οφ και να μπορέσουμε να τρέξουμε με μερικές πολύ καλές ομάδες, αλλά δεν καταφέραμε να τα βγάλουμε μαζί (μέχρι φέτος)», είπε. είπε.

Η South Georgia και η Greenville έπαιξαν τρεις φορές στην κανονική περίοδο με την Tormenta να κερδίζει δύο φορές και τις ομάδες να παίζουν σε μια αξιομνημόνευτη ισοπαλία 5-5 που είδε την Tormenta να επιστρέφει από το 5-2 στο ημίχρονο με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

«Είναι μια πολύ καλή ομάδα και έχουν δείξει ότι έχουν τα κομμάτια του παζλ και όσα χρειάζονται για να κερδίσουν το όλο πράγμα», είπε ο Φελπς. «Θα είναι ένα παιχνίδι υψηλών οκτανίων».

Στο παιχνίδι θα συμμετέχουν δύο από τις έξι κορυφαίες ομάδες στο πρωτάθλημα με την Tormenta να σκοράρει 44 γκολ στη σεζόν, ενώ ο Greenville έχει σκοράρει 40. Η Triumph ηγήθηκε του πρωταθλήματος σε σουτ αυτή τη σεζόν με 417 ενώ η Tormenta είχε 383 σουτ στο τέρμα.

Ο Γκρίνβιλ ηγείται επιθετικά από τον Τζέικομπ Λάμποβιτς και τα 12 γκολ του στη σεζόν. Ο Άαρον Γουόκερ και ο Άλεν Γκαβιλάνες πρόσθεσαν από τέσσερα γκολ τη χρονιά για τη Θρίαμβο.

«Θα περάσουν πολλές μπάλες στη μεγάλη περιοχή και θα ασκήσουν μεγάλη πίεση στην πίσω γραμμή μας και στον τερματοφύλακά μας», είπε ο Φελπς. «Θα θέλουν να παίξουν στο μισό μας».

Οι Tormenta, επιθετικά, οδηγούνται από τα 15 γκολ του Kazaiah Sterling στη σεζόν, καλά για το δεύτερο καλύτερο στο πρωτάθλημα και τα επτά γκολ του Kingsford Adjei.

Παρά τις πολυάριθμες παραβάσεις, και οι δύο ομάδες είναι επίσης ικανές να κλείνουν αντίπαλες παραβάσεις. Ο Greenville είχε 10 shutouts στη σεζόν ενώ ο Tormenta είχε εννέα.

Ο τερματοφύλακας της Tormenta, TJ Bush, είπε ότι ενώ η Greenville παρουσιάζει κάποιες προκλήσεις, το κλειδί για τη Νότια Γεωργία είναι να παραμείνει συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνει καλά.

«Νομίζω ότι ως μονάδα γνωρίζουμε την ταυτότητά μας», είπε. «Δεν νιώθω ότι πρέπει να αλλάξουμε πολλά από ομάδα σε ομάδα γιατί ξέρουμε σε τι είμαστε καλοί και ποιες είναι οι δυνάμεις και οι αδυναμίες μας. Ό,τι και να μας ρίχνουν οι άλλες ομάδες, νομίζω ότι είμαστε προετοιμασμένοι για αυτό.

Ο Φελπς πιστώνει στο προπονητικό επιτελείο τη στρατολόγηση και την υπογραφή ταλαντούχων παικτών που ταιριάζουν επίσης στην ομάδα.

«Έβλεπαν όχι μόνο τα πράγματα στο γήπεδο, αλλά και πώς θα ταιριάζουν στα αποδυτήρια και πώς θα ταιριάζουν στην κουλτούρα μας».

Μία από αυτές τις μεταγραφές στη μέση της σεζόν για την Tormenta ήταν ο μέσος Mukwelle Akale, ο οποίος εντάχθηκε στην Tormenta στα τέλη Αυγούστου και πρόσθεσε μια σπίθα στην επίθεση με ένα γκολ και μια ασίστ τη χρονιά.

«Πραγματικά δεν ήξερα τι να περιμένω όταν έφτασα εδώ», είπε ο Akale για την ένταξη στην Tormenta. «Όλοι ήταν τόσο δεμένοι και οι φιλίες ήταν πολύ δυνατές, αλλά με καλωσόρισαν στην ομάδα σαν οικογένεια αμέσως.

Ο Akale δεν ήταν μέλος των Tormenta όταν οι ομάδες έπαιξαν νωρίτερα αυτή τη σεζόν, επομένως τις έχει δει μόνο σε ταινία, αλλά πιστεύει ότι οι προπονήσεις ήταν καλές αυτήν την εβδομάδα.

«Δουλεύουμε σκληρά, επικεντρωμένοι σε αυτό που μπορούμε να κάνουμε», είπε.

Ο Φελπς είπε ότι είναι ενθουσιασμένος για την ευκαιρία να βγει στο δρόμο σε ένα εχθρικό περιβάλλον με μια θέση πρωταθλήματος στη γραμμή.

«Είναι πολύ εύκολο να έχεις μια νοοτροπία πολιορκίας όπου είναι η πόλη, ο σύλλογος και όλοι εναντίον σου εκεί στο Greenville. Είναι ένας από τους αντιπάλους σας και μια ομάδα που είναι ικανή και έχει προχωρήσει μέχρι το τέλος και έχει κερδίσει ένα τρόπαιο. Αυτό είναι λοιπόν το πραγματικό συναίσθημα που έχουμε απέναντι στον κόσμο».

Η έναρξη έχει οριστεί για τις 7:30 και μπορεί να μεταδοθεί διαδικτυακά με συνδρομή ESPN+