Η Τότεναμ έλεγξε τον τραυματισμό του Heung-Min Son στο κεφάλι μετά από αναγκαστική απομάκρυνση κατά τη διάρκεια της νίκης του Champions League στη Μασσαλία | Ποδοσφαιρικά νέα

Η Τότεναμ θα αξιολογήσει την έκταση του τραυματισμού στο κεφάλι που υπέστη ο Χεούνγκ-Μιν Σον την Τετάρτη, μετά την αναγκαστική απομάκρυνση του Νοτιοκορεάτη στη νίκη του Champions League στη Μασσαλία.

Ο Σον αποχώρησε στο πρώτο ημίχρονο στο Stade Velodrome μετά από σύγκρουση με τον Τσανσέλ Μπέμμπα και φαινόταν πολύ τρεμάμενος καθώς έφευγε από τον αγωνιστικό χώρο.

Οι Spurs συνέχισαν να κλείνουν τη θέση τους στους «16» με τη νίκη με 2-1 τελευταία, καθώς τα γκολ του δεύτερου ημιχρόνου των Clement Lenglet και Pierre-Emile Hojbjerg ανέτρεψαν το πρώτο παιχνίδι του Mbemba στο πρώτο ημίχρονο.

Αλλά ο τραυματισμός του Σον προκαλεί ανησυχία, ειδικά με τη σύγκρουση με τη Λίβερπουλ στην Πρέμιερ Λιγκ Σούπερ Κυριακήενώ μπορεί να έχει ανησυχίες για το επερχόμενο Μουντιάλ.

Εικόνα:
Ο Σον φεύγει από τον αγωνιστικό χώρο στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου

Ο βοηθός προπονητής Κριστιάν Στελίνι, ο οποίος αντιπροσωπεύει τον τιμωρημένο Αντόνιο Κόντε, είπε: “Αυτή τη στιγμή δεν ξέρουμε. Πρέπει να περιμένουμε ιατρική αξιολόγηση. Ο Σόνι αισθάνεται καλύτερα τώρα. Τον είδα στα αποδυτήρια. , γιόρτασε μαζί μας.

“Αυτή τη στιγμή δεν ξέρουμε. Πρέπει να περιμένουμε ιατρική αξιολόγηση και πρέπει να περιμένουμε μέχρι αύριο. Δεν είμαστε σίγουροι αν έχει διάσειση. Είναι το πρόσωπο του Σον. Το μάτι του είναι λίγο πρησμένο.”

Η PFA ανανεώνει τις εκκλήσεις για προσωρινές αντικαταστάσεις για διάσειση

Ο τραυματισμός του Σον στο κεφάλι δεν ήταν η μόνη αποτυχία στο χτύπημα του, καθώς η αγγλική ομάδα αγωνίστηκε για τη νίκη στο Champions League το βράδυ της Τρίτης, καθώς ο Τζέιμς Μίλνερ της Λίβερπουλ έπεσε με παρόμοιο χτύπημα στη νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Νάπολι.

Οι δύο τραυματισμοί στο κεφάλι σημειώθηκαν την ίδια εβδομάδα που η PFA ανανέωσε τις κλήσεις για την εισαγωγή προσωρινών αναπληρωματικών διάσεισης στο παιχνίδι, επιτρέποντας στις ομάδες να κάνουν μια προσωρινή αλλαγή ενώ ελέγχουν τον τραυματισμό στο κεφάλι ενός παίκτη εκτός γηπέδου, πριν γυρίσουν το διακόπτη. αν ο παίκτης είναι εντάξει να συνεχίσει.

Οι τρέχοντες κανονισμοί, τους οποίους η PFA περιγράφει ως “χρειάζεται την υγεία και την ασφάλεια των παικτών”, επιτρέπουν μόνο μόνιμες αντικαταστάσεις με διάσειση όταν μια ομάδα λαμβάνει επιπλέον αλλαγή εάν ένας παίκτης αναγκαστεί να φύγει με τραυματισμό στο κεφάλι.

Ο Σον συμμετείχε σε ιατρικούς ελέγχους πριν βγει από το γήπεδο
Εικόνα:

«Οι μόνιμες αντικαταστάσεις δεν επιτρέπουν στις ιατρικές ομάδες να αξιολογήσουν έναν παίκτη με δυνητικά σοβαρό εγκεφαλικό τραυματισμό σε κατάλληλο περιβάλλον», δήλωσε ο Δρ Άνταμ Γουάιτ, επικεφαλής της ειδικής μονάδας εγκεφαλικής υγείας του PFA.

«Οι κανόνες ως έχουν δημιουργούν μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση και δεν παρέχουν καμία υποστήριξη στο ιατρικό προσωπικό».

Η UEFA δεν έχει ενσωματώσει τον υπάρχοντα κανόνα για την αποζημίωση για μόνιμη διάσειση σε μεγάλες ευρωπαϊκές διοργανώσεις όπως το Champions League, το Europa League και το Nations League.

Ο Δρ Γουάιτ πρόσθεσε: “Αυτή η κατάσταση πρέπει να επιλυθεί επειγόντως. Τουλάχιστον, η UEFA, ως ένας από τους σημαντικότερους φορείς του ποδοσφαίρου, πρέπει να δώσει το παράδειγμα και να εισαγάγει τον διαθέσιμο κανόνα μόνιμης αντικατάστασης διάσεισης. Αυτό είναι θέμα της PFA θα συζητηθεί απευθείας με την UEFA».

Ο Λόρις επαινεί τη «νοοτροπία» της Τότεναμ στη Μαρσέιγ

Ο Hugo Lloris πιστεύει ότι η νίκη της Τότεναμ στο Champions League στη Μασσαλία ανέδειξε την αυξανόμενη προσωπικότητα μεταξύ των συμπαικτών του.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έφτασε στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ ως νικήτρια του Ομίλου D μετά από μια κορύφωση που κόβει τα νεύρα.

Οι Λονδρέζοι, που χρειαζόταν μόνο να αποφύγουν την ήττα για να περάσουν, άντεξαν μια πολιορκία στο πρώτο ημίχρονο και ακολούθησαν την κεφαλιά του Mbemba στις καθυστερήσεις πριν από την ανάπαυλα. Ωστόσο, ο Lenglet αποδείχθηκε ο σωτήρας της Τότεναμ καθώς στο 54ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το πρώτο του γκολ για τον σύλλογο για να ισοφαρίσει.

Στη συνέχεια, ο Χόιμπιεργκ σφράγισε τη νίκη στις καθυστερήσεις για να βάλει την Τότεναμ στην κορυφή του ομίλου και να αφήσει τη Μασσαλία, η οποία σε ένα στάδιο της βραδιάς ήταν στην κορυφή, τέταρτη και εκτός Ευρώπης.

• Μπόρνμουθ 2-3 Τότεναμ – νικητής του χρόνου τραυματισμού από την Μπεντανκούρ
  • Μαρσέιγ 1-2 Τότεναμ – Η Τότεναμ ξεπέρασε την πολιορκία του πρώτου ημιχρόνου πριν κερδίσει μια απίθανη νίκη με 2-1 στη Μασσαλία για να φτάσει στους 16 του Champions League ως νικήτρια του Ομίλου D μετά από ένα τρομακτικό συμπέρασμα

“Για να είμαι ειλικρινής, περιμέναμε ένα τέτοιο παιχνίδι. Το Stade Velodrome είναι ένα πολύ δύσκολο μέρος και νομίζω ότι δείξαμε μεγάλη προσωπικότητα”, δήλωσε ο Lloris.

“Ο Κλεμέν (Λενγκλέ) πέτυχε ένα πολύ σημαντικό γκολ στη Γαλλία, μπροστά στους Γάλλους. Το δεύτερο γκολ από τον Πιέρ (Χόιμπιεργκ) επιβεβαίωσε τα πράγματα για τον όμιλο. Δεν παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Ίσως δεν κάναμε Ξέρω τι θα γινόταν αν επιτεθούμε, δεν ήταν καλό για εμάς να παίξουμε αυτό το είδος του πρώτου ημιχρόνου.

«Μιλάμε στα αποδυτήρια – ξεκινάμε το δεύτερο ημίχρονο με πολύ περισσότερη προσωπικότητα και επιθετικά. Παίζουμε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

«Ήταν μια δύσκολη βραδιά, ένα μεγάλο παιχνίδι και ακόμα πιο ψυχολογικό γιατί μπορούσαμε να νιώσουμε ότι στο πρώτο ημίχρονο μια ομάδα έπαιξε χωρίς φόβο να χάσει, ήταν η Μασσαλία και στο δεύτερο ημίχρονο αντιμετωπίζουμε μια ομάδα με φόβο ότι θα χάσει. χάνω.”

Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα περιήγησης Chrome για πιο προσβάσιμο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

Ο Χάρι Κέιν και οι συμπαίκτες του στην Τότεναμ πανηγύρισαν την πρόοδο στο Champions League με λίγο χορό στα αποδυτήρια!

Μέρσον: Σπερνά, αλλά πρέπει να βελτιωθεί

Ο Πολ Μέρσον αντιδρά στην καθυστερημένη νίκη της Τότεναμ εκτός έδρας στη Μαρσέιγ, η οποία την οδήγησε στη φάση των νοκ-άουτ του Champions League ως νικητές των ομίλων.

Ήταν ένα αποτέλεσμα που δεν φαινόταν σχεδόν εφικτό στα πρώτα 45 λεπτά, καθώς οι Σπερς εμφανίστηκαν ζαλισμένοι και μπερδεμένοι από την ανελέητη επίθεση της Μαρσέιγ.

Οι Spurs ήταν μια διαφορετική πρόταση μετά την ανάπαυλα και πήραν τον έλεγχο μετά την ισοφάριση του Lenglet. Ο Χόιμπιεργκ χτύπησε το δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, αλλά η Μαρσέιγ έπρεπε να είχε σκοράρει αργά όταν ο Σέαντ Κολάσινατς έχασε με κάποιο τρόπο ένα ανοιχτό γκολ με κεφαλιά.

Sky Sports Ο ειδικός Πολ Μέρσον πιστεύει ότι η Τότεναμ πρέπει να βελτιωθεί εάν θέλει να προχωρήσει στη διοργάνωση αφού φτάσει στους 16.

Ο αμυντικός της Τότεναμ Μπεν Ντέιβις λέει ότι η ομάδα είναι χαρούμενη που έφτασε στα νοκ άουτ του Champions League μετά τη νίκη με 2-1 στη Μασσαλία.

«Οι Σπερς δεν μπορούσαν να βάλουν μαζί τρεις πάσες στο πρώτο ημίχρονο», είπε ο Μέρσον Ειδικό ποδόσφαιρο. «Μόλις άρχισαν να βάζουν περισσότερες πάσες μαζί, το παιχνίδι άνοιξε για αυτούς και ήταν απειλή. Έλεγχαν καλά το παιχνίδι.

«Η Τότεναμ πήγε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όταν φτάσετε στους 16 δεν μπορείτε να συνεχίσετε να δίνετε το προβάδισμα στις ομάδες. Θα σας προλάβει νωρίτερα παρά αργότερα.

“Όταν τα δεσμά είναι μακριά και ο παράγοντας φόβος φύγει από το παιχνίδι, οι Spurs έχουν μερικούς καλούς παίκτες που μπορούν να μετακινήσουν την μπάλα πολύ γρήγορα. Αλλά δεν το κάνουν, κάθονται πίσω. Ο Κέιν ήταν κυριολεκτικά 35 γιάρδες από το δικό του γκολ στο Το πρώτο ημίχρονο. Δεν είχαν διέξοδο, πρέπει να ρισκάρουν μερικές φορές, αυτό είναι πολύ αρνητικό για μένα.

“Δεν μπορείς να δίνεις συνέχεια στις ομάδες το προβάδισμα. Ήταν τυχερές σε μερικά παιχνίδια όπως η Μπόρνμουθ το Σάββατο και ξανά σήμερα απέναντι σε μια μέση ομάδα στη Μασσαλία.”

“Ο Κόντε είναι πολύ κουρασμένος – έζησε το παιχνίδι μέσα στο πλήθος”

Η θέση των Spurs στους «16» δεν ήταν εξασφαλισμένη έως ότου ο Hojbjerg την κέρδισε με το τελευταίο λάκτισμα του αγώνα για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο D.

Με τη Μαρσέιγ να χρειάζεται μια νίκη για να περάσει και να νικήσει τους Σπερς, ήταν μια νύχτα κινδύνου για την ομάδα της Premier League σε ένα εχθρικό περιβάλλον στην Προβηγκία.

Ο Κόντε, ο οποίος γιορτάζει ένα χρόνο προπονητής την Τετάρτη, αναγκάστηκε να παρακολουθήσει από την κερκίδα λόγω της κόκκινης κάρτας του μετά τη διαμάχη με το VAR εναντίον της Σπόρτινγκ Λισαβόνας την περασμένη εβδομάδα, που σήμαινε ότι η μοίρα της Τότεναμ για την πρόκριση πήγε στον τελευταίο αγώνα.

Ο Λενγκλέ πανηγυρίζει αφού σκόραρε στη Μαρσέιγ
Εικόνα:
Ο Λενγκλέ πανηγυρίζει μετά το γκολ στη Μασσαλία

Και ο Ιταλός αποβλήθηκε καθώς η ομάδα του παρουσίασε αδύναμη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, έχασε επάξια την κεφαλιά του Mbemba.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ιστορία, ωστόσο, και ο Lenglet έβαλε ξανά τον έλεγχο των Spurs με μια δική του κεφαλιά στο 54ο λεπτό.

Αλλά με τη Μαρσέιγ να χρειάζεται μόνο ένα γκολ για να τη διώξει, ήταν ένα νευρικό βράδυ μέχρι την καθυστερημένη παρέμβαση του Χόιμπιεργκ. Και δεν ήταν μια νύχτα που απολάμβανε ο Κόντε.

Ο Χάρι Κέιν πιστεύει ότι η Τότεναμ έδειξε εξαιρετικό χαρακτήρα αφού ήρθε από πίσω για να κερδίσει τη Μαρσέιγ και να τερματίσει στην κορυφή του ομίλου της στο Champions League.

Ο Στελίνι πρόσθεσε: “Είχα την ευκαιρία να μιλήσω με τον Αντόνιο. Ήταν πολύ κουρασμένος. Έζησε το ματς μέσα στο πλήθος, δεν είναι φυσιολογικό. Ίσως ξόδεψε περισσότερη ενέργεια στις εξέδρες από ό,τι συνήθως στο περιθώριο.

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο πρώτο ημίχρονο. Στα δύσκολα δεν χάσαμε τα μυαλά μας. Μείναμε στο παιχνίδι. Ήταν τρομερό το γκολ που δεχθήκαμε γιατί το πήραν γρήγορα από κόρνερ και δεν ήμασταν προετοιμασμένοι.

“Είναι ένα σημαντικό μάθημα για το μέλλον. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κάτι άλλαξε και μιλήσαμε στα αποδυτήρια για την ενέργεια που χρειαζόμαστε στο δεύτερο ημίχρονο και τον τρόπο που πρέπει να τους πιέσουμε και να κοντράρουμε το παιχνίδι. Σε αυτόν τον τύπο γηπέδου και αυτό το είδος παιχνιδιού, νοκ άουτ, δεν είναι πολύ εύκολο.

Ο αμυντικός της Τότεναμ, Έρικ Ντάιερ, λέει ότι ήταν μια νέα εμπειρία που δεν είχε τον προπονητή του Αντόνιο Κόντε στο περιθώριο κατά τη διάρκεια της νίκης 2-1 στο Champions League στη Μασσαλία.

“Το γήπεδο ήταν πολύ ζεστό στο πρώτο ημίχρονο και μερικές φορές είναι φυσιολογικό να δίνεις στον αντίπαλο την ευκαιρία να παίξει, χρησιμοποιήστε την ενέργεια που έχετε στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί επίσης να είναι μια στρατηγική. Πρέπει να προσπαθήσουμε να παίξουμε τα πάντα. Το 90 λεπτά στο ίδιο επίπεδο».